Region zdrowia jest koncepcją rozwoju miejsc zakładającą nadrzędną rolę aspektów prozdrowotnych. Jego celem jest stworzenie przestrzeni przyjaznej zdrowiu mieszkańców i turystów. Idea ta zyskuje na popularności jako narzędzie kreowania destynacji turystyki zdrowotnej i pożądanego miejsca do życia przez mieszkańców.


Strona „Region Zdrowia” stworzona przez Fundację Proturmed ma za zadanie rozpowszechnić ideę regionu zdrowia, wskazać i opisać istotne elementy systemu oraz stanowić inspirację do zagłębiania tej tematyki.

Pomysł na stworzenie strony wynikał z realizacji zadania publicznego „Pomorski Informator Zdrowotny” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą umową nr 2024/0026/2766/UDOT/DT/BP/IS z 18.06.2024 r.


Na stronie Region Zdrowia znajdą Państwo

Mamy nadzieję, że nasz pomysł zyska Państwa uznanie.


Region Zdrowia – definicja

– ograniczony geograficznie teren z niezanieczyszczonym środowiskiem naturalnym, dobrą infrastrukturą medyczną i turystyczną, ciekawą ofertą kulturową, dobrze wykształconymi i zdrowymi mieszkańcami dzielącymi podobne wartości i kompetencje, którzy są świadomi szerokiego spektrum przejawów zdrowia obejmujących funkcje fizyczne i umysłowe, sferę duchową, jakość życia, zaangażowanie społecznie i codzienną funkcyjność.

Aby zagwarantować rozwój regionów zdrowia konieczne jest zaangażowanie na rzecz zdrowia istotnych graczy w regionie, które wyraża się we współpracy, szczególnie z takich obszarach jak edukacja, badania, technologie medyczne, profilaktyka zdrowotna, dostawcy usług medycznych, mieszkańcy, politycy i interesariusze turystyki zdrowotnej.


 Region Zdrowia – uwarunkowania

Region zdrowia określany jest także jako narzędzie do podniesienia atrakcyjności danego miejsca zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Może być traktowany jako element przyciągający zainteresowanie międzynarodowych pacjentów, a także odpowiedź na niektóre wyzwania związane z liberalizacją rynku ochrony zdrowia.

Wśród czynników rozwoju regionów zdrowia wymienia się: badania, edukację, profilaktykę zdrowotną, rozwój technologii medycznych, szpitali, podstawową opiekę zdrowotną oraz turystykę zdrowotną. Wśród innych elementów wymienia się także wspólne wartości, kompetencje, ofertę i wspólne grupy docelowe w zakresie usług zdrowotnych w celu kreowania efektów synergicznych.


Region zdrowia – korzyści

  • pozytywne oddziaływanie na zdrowie mieszkańców oraz turystów przebywających na danym terenie.
  • kreowanie regionów zdrowia może być narzędziem wspierania rozwoju turystyki zdrowotnej w danym regionie.
  • budowanie wizerunku destynacji dbającej o zdrowie,
  • może oddziaływać korzystnie na wzrost populacji oraz poziom inwestycji.

Opracowano na podstawie: A. Białk-Wolf, Region zdrowia jako destynacja turystyki medycznej, w: Turystyka zdrowotna. Problemy Ekonomiczne i Społeczne, D. Czekaj (red.), Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie s. 119-130, Warszawa, 2018