Konkurencyjność pomorskiej oferty prozdrowotnej
W województwie pomorskim jako wyjątkowym regionie w zakresie możliwości rozwoju turystyki zdrowotnej odbyła się w zeszłym miesiącu konferencja „Pomorska Oferta Prozdrowotna” zorganizowana przez Fundację Proturmed. Wydarzenie miało także na celu ukazanie różnorodnych aspektów zdrowia w kontekście rozwoju turystyki.
Marta Chełkowska, Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego rozpoczęła konferencję, podkreślając istotność turystyki zdrowotnej dla rozwoju regionu. Mariusz Arent i Anna Białk-Wolf zaprezentowali koncepcję „Pomorskiego Informatora Zdrowotnego”, obejmującą tematy takie jak parki zdrowia, dostępność i różnorodność usług prozdrowotnych. Łukasz Wysocki, Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, omówił pionierskie działania Gdańska w zakresie dostępności. Dr Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia, zwrócił uwagę na znaczenie czystego powietrza dla zdrowia turystów i mieszkańców. Joanna Małaczyńska-Rentfleisz, Dyrektor Ośrodka Terapii, Edukacji i Aktywizacji Sportowej dla Dzieci prowadzonego przez Fundację Sport na Zdrowie, przedstawiła korzyści płynące z naszego morza i solanki. Dr Joanna Rayss omówiła rolę parków jako części zielonej infrastruktury miasta. Inż. Jarosław Jędrzejewski, Dyrektor Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, opowiedział o wartości parku miejskiego w Wejherowie.
Podczas debaty będącej częścią konferencji, dyskutowano o kierunkach zdrowego rozwoju regionu. W trakcie interdyscyplinarnej wymiany myśli pojawiły się postulaty dotyczące m.in. likwidacji barier przez zmianę nastawienia i sposobu myślenia, redefinicji kosztów oraz współpracy obiektów prozdrowotnych z branżą turystyczną i samorządami lokalnymi.
Niezmiennie należy podkreślać, iż profilaktyka jest tańsza od leczenia. Jesteśmy częścią ekosystemu i powinniśmy się starać się mieć pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie. Marzymy o mieście z czystym powietrzem, dostępnym, do którego przybywają turyści szanujący przyrodę i lokalną społeczność.
Poruszane tematy na konferencji wpisują się w inne zagadnienia rozwijane w naszym województwie. Pani Barbara Mudlaff, dyrektorka biura Stowarzyszenia Turystycznego „Kaszuby Północne” zwróciła uwagę na pomysł stworzenia w regionie silnego ośrodka ekoterapii, w szczególności ornitoterapii. Jest to temat strategiczny dla Nordy pod nazwą „Norda – Kraina Ptaków”. Janina Kaczmar, prezeska Pomorskiej Farmy Życia prowadząca specjalistyczną placówkę dla dorosłych osób z autyzmem podkreśla, że osoby z niepełnosprawnościami na ogół nie mają możliwości skorzystania z walorów turystycznych i ogólnodostępnych basenów. „Z uwagi na specyficzne ograniczenia ruchowe i intelektualne wymagają oni warunków dostosowanych do ich potrzeb. Nasza placówka stworzyła odpowiednią strukturą wokół obiektu, ale obecnie stara się utworzyć mikrolas, ścieżkę sensoryczną i basen solankowy dla potrzeb podopiecznych – dorosłych osób z autyzmem całkowicie zależnych. Ogromnym problemem jest jednak brak możliwości finansowania takich kosztów w projektach konkursowych. Jedyną nadzieją są Darczyńcy i Sponsorzy których szukamy” – uzupełnia Prezeska Janina Kaczmar. Agnieszka Kowalczyk, dyrektorka Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Sopocie podkreśla, że „obecnie zauważa bardzo duży kryzys w pomyśle na lecznictwo uzdrowiskowe i konieczność jego transformacji. Należy doprecyzować rolę świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego w systemie opieki zdrowotnej, w tym opieki rehabilitacyjnej. Należy ukierunkować uzdrowiska na aktualne potrzeby zdrowotne (opieka koordynowana, jakość życia, schorzenia cywilizacyjne, polityka senioralna, zdrowie dzieci i młodzieży, nowe kierunki lecznicze: rekonwalescencja onkologiczna, schorzenia psychomatyczne). Ważnym było by połączenie tematyki konferencji, a więc szeroko rozumianej prozdrowotności z funkcjonowaniem uzdrowisk”.
Turystyka zdrowotna w naszym regionie ma szanse stać się najważniejszym produktem turystycznym, co może okazać się korzystne zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców, w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Propagowanie idei zdrowego wypoczynku musi iść w parze z promocją i sprzedażą naszego pomorskiego produktu turystycznego. Bez zaangażowania, w tym inwestycyjnego ze strony przedsiębiorców z równoległym wsparciem lokalnych samorządów, region nasz nie osiągnie zamierzonych efektów. Istnieje zatem potrzeba synergii wspólnych działań sektora publicznego i prywatnego na rzecz kreowania pomorskiego jako regionu zdrowia z zachowaniem zrównoważonego rozwoju turystyki. Projekt pod nazwą Pomorski Informator Zdrowotny realizowany przez Fundację Proturmed jest przykładem spójnego działania na rzecz budowania marki regionu pomorskiego, rozpoznawalnej i konkurencyjnej na turystycznej mapie regionów zdrowia w Europie i na świecie.
autor: dr Anna Białk-Wolf
Relacja z konferencji na stronach „Zawsze Pomorze” – Pomorze jako region zdrowia. Debata dotycząca zdrowotnych aspektów regionu,